۱۴ کار شگفت انگیزی که افراد موفّق همه روزه انجام می دهند

نزدیک شدن به افراد خیلی موفّق می­تواند اطّلاعات بسیار مهمّی درباره آنها بدهد. این اطلاعات می­تواند شامل این باشد که آنها واقعاً چه کسانی هستند، چه چیزی آنها را باصلابت می­کند و از همه مهم­تر اینکه چه چیزی باعث می شود آنها موفق و بهره­ بردار باشند.

«هرزمانیکه شخصی موفق دیدید، شما فقط افتخارهای عمومی آنها را می­بینید و هرگز زندگی خصوصی را نخواهید دید تا به آنها نزدیک شوید»
(وایبـهاو شاه
استاد دانشگاه)

کِوین کروز از جمله چنین افرادی است. وی اخیراً با ۲۰۰ فرد بسیارموفق از جمله ۷ میلیاردر، ۱۳ ورزشکار المپیک، و چندین کارفرمای کارآزموده مصاحبه کرده است. یکی از سوالات آسانی که وی توانست به منبع غنی از چنین اطلاعاتی دست یابد این بود: «راز شماره یکِ شما برای سودآوری چیست؟»

با تحلیل جوابها، کروز جوابها را کدگذاری رده و به پیشنهادهای شگفت ­آوری دست یافت. ۱۴ موردی که در زیر می ­آید قسمتی از یافته های کوین است که برای خود من نیز جالب بود.

۱٫    آنها روی ثانیه­ ها تمرکز می­کنند نه روی ساعت­ها.

اکثر مردم در تقویم روزمره ­شان در بازه­ی زمانی یک ساعت یا نیم ساعت برنامه­ ریزی می­کنند؛ افراد بسیار موفق به این امر کاملاً آگاه هستند که هر روز ۱۴۴۰ دقیقه است و چیزی باارزش­تر از زمان تا به ­حال وجود نداشته است. پول می­تواند هدر رود و دوباره بدست آورده شود، ولی زمانی که می­گذرد هرگز قابل استرداد نیست. ژیمناستیک­ کار افسانه­ ایِ المپیک، شانون میلر، به کوین گفت: «تا به امروز من براساس برنامه ­ای پیش می­روم که دقیقه به دقیقه نوشته شده است». شما باید بر ثانیه­ هایتان مسلّط باشید تا استاد زندگی­تان شوید.

 1. آنها فقط روی یک چیز تمرکز می­کنند.

افراد خیلی موفق می­دانند که «مهم­ترین وظیفه­ شان» چیست و هر صبح فقط یک تا دو ساعت برروی آن کار می­کنند. کدام وظیفه بیشترین تاثیر را روی بدست آوردن اهداف­تان خواهد داشت؟ چه دستاوردی باعث خواهد شد در کارتان پیشرفت کنید؟ این چیزی است که باید هر روز صبح را به آن وقف کنید.

 1. آنها از لیست کاری استفاده نمی ­کنند.

لیست کاری­تان را دور بیاندازید. درعوض هر چیزی را روی تقویم­تان زمان تعیین کنید. ناگهان خواهید دید که ۴۱ درصد از چیزهایی که روی تقویم نوشته است کامل انجام شده است. تمام کارهای انجام ­نشده منجر به استرس و بی­خوابی می­ شوند تنها بدلیل اثرِ زایگارنیک. اثرِ زایگارنیک می­گوید که فعالیت­های ناقص و تکمیل نشده در ذهن شما تازمانیکه آنها را به اتمام نرسانده ­اید حالت بیداری ایجاد می­کنند. افراد خیلی موفق هرچیزی را در تقویم شان قرار می­دهند و سپس براساس تقویم شان کار و زندگی می­ کنند.

 1. آنها تنبلی را با سفر زمان شکست می­دهند.

آینده ی شما نمی­تواند مورداعتماد باشد تنها بدلیل اینکه ما متعلّق به زمان هستیم. ما امروز سبزیجات می­خریم چون فکر می­کنیم که تمام هفته سالادهای سالم خواهیم خورد و سایر غذاها را به برنامه آینده می­ سپاریم. افراد موفق این گونه فکر می­کنند که کاری­ که آنها اکنون انجام می­دهند آینده­ شان را رقم خواهد زد و بنابراین از ابتدا کار درست را انجام می­دهند. از اکنون پیش ­بینی کنید که اگر در آینده خودتان را تباه کردید به چه راه ­حلّی خواهید اندیشید. این چنین از آینده ­تان محافظت کنید. امروز بیاندیشید، در آینده زندگی کنید.

 1. خانه تنها مقصد آنها برای شام­ خوردن است.

کوین این را اوّلین بار از اندی گروو در شرکت اینتل پرسید که گفت: «همواره کارهای زیادی برای انجام­ دادن وجود دارد، همواره کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام شوند، و همواره کارهای زیادی وجود دارد که می­توان انجام داد». اشخاص بسیار موفّق می­دانند که به چه چیزهایی در زندگی ارزش قائل می­شوند. بله، کار، امّا چیز دیگری نیز وجود دارد. جواب دقیقی وجود ندارد ولی خانواده، ورزش و بخشش برای اکثر آنها ارزشهای مهم محسوب می­شود. آنها آگاهانه ۱۴۴۰ دقیقه از روزشان را وقف هر ارزشی می­کنند که روی تقویم­شان نوشته ­اند و به آن برنامه ­ریزی تکیه می­ کنند.

 1. آنها از یک دفترچه استفاده می­ کنند.

ریچارد برانسون بیش از یک­بار گفته است که نمی ­تواند چیزی تازه بدون دفترچه ­ای ساده بسازد و همیشه و هرکجا که می­رود با خود می­برد. در یک مصاحبه، ارسطو اوناسیس، یکی از بزرگترین تاجران کشتیرانی یونان، گفت:  «همواره دفترچه ­ای همراه داشته باشید. هرچیزی را یادداشت کنید. این یک درس میلیون دلاری است که در مدرسه­ ی تجارت به شما یاد نمی­دهند!» افراد خیلی موفّق ذهن شان را با نوشتن هرچیزی که به ذهن شان می­ رسد آزاد می­ کنند.

 1. آنها یک­بار در روز ایمیل ­ها را پردازش می ­کنند.

افراد بسیار موفّق ایمیلهایشان را در هر لحظه ­ای از روز چک نمی­کنند. آنها به هر صدا یا لرزش موبایلی واکنش نشان نمی­دهند تا از محتویات اینباکس ­شان سریع اطلاع یابند. درعوض، همچون سایر موارد، آنها زمانی را برای پردازش سریع و بهینه ایمیلها اختصاص می­دهند. برخی از افراد موفّق یکبار در روز، و برخی صبح، ظهر یا شب این کار را انجام می­دهند.

 1. آنها به تمام جلسه ­ها نمی ­روند.

وقتی کِوین از مارک کوبان پرسید که بهترین نصیحت خود را درباره بهره ­وری بگوید؛ او سریع گفت: «هرگز به جلسه نروید مگر کسی بخواهد چک بنویسد». جلسه ها بدترین کُشنده­ ی وقت هستند. دیر شروع می­کنند، افراد اشتباهی را دعوت می­کنند، موضوعاتشان را کش می­دهند و خیلی طول می­کشد. وقتی خودتان می­توانید چندین جلسه کوتاه و مفید ترتیب بدهید، از جلسه ­ها باید دوری کنید. اگر عازم جلسه ­ای هستید، آنرا کوتاه و در راستای موضوع پیش ببرید.

 1. آنها تقریباً به همه چیز «نه» می­ گویند.

وارن بافت میلیاردر معروف یکبار گفت: «تفاوت میان افراد موفق و افراد خیلی موفّق در این است که افراد خیلی موفّق تقریباً به همه چیز «نه» می­گویند». و جیمز آلتوچر بااشتیاق این نکته را به کِوین گفت: «اگر چیزی «بله ­ی دقیق!» نیست، پس آن نه است». به­ خاطر بسپارید، شما فقط ۱۴۴۰ دقیقه در روز دارید. به­ آسانی آنرا هدر ندهید.

 1. آنها از قانون ۸۰-۲۰ پیروی می­کنند.

همانگونه که به اصل پارِتو معروف است، در بسیاری از موارد، ۸۰ درصد از نتایج تنها حاصل ۲۰ درصد فعالیّت است. افراد بسیار موفّق می­دانند کدام فعّالیّت بیشترین نتایج را دربر دارد. برروی آنها تمرکز کنید و بقیه را نادیده بگیرید.

 1. آنها تقریباً همه چیز را واگذار می­ کنند.

افراد خیلی موفّق نمی­پرسند، «چگونه من می­توانم این کار را انجام دهم؟» درعوض، آنها می­پرسند، «چگونه می­توان این کار را انجام داد؟» آنها تاجائیکه ممکن از کلمه­  ی «من» استفاده نمی­کنند. افراد خیلی موفّق اهداف کنترلی ندارند، و مدیران کوچکی نیز نیستند. در بسیاری از موارد ، به اندازه ­ی کافی به میزان بیشتری یعنی خوب.

 1. آنها فقط یکبار امور را لمس می­کنند.

چند بار تاکنون یک نامه یا شاید یک سند را به باز کرده و آنرا کنار گذاشته ­اید، و آنرا به زمان دیگری موکول کرده ­اید؟ چندبار ایمیلی را می­خوانید و سپس آنرا می­بندید تا جوابش را به زمان دیگری موکول کنید؟ افراد خیلی موفّق سعی می­کنند «یکبار امور را لمس کنند». اگر کمتر از پنچ یا ده دقیقه زمان ببرد، سریع آنرا انجام می­دهند چون استرس را کاهش می­دهد و در گوشه ­ی ذهن­شان باقی نخواهد ماند، و همچنین بازده زیادی دارد چون مجبور نیستند در آینده مجدد بخوانند و ارزیابی کنند.

 1. آنها صبح منظم ورزش می­کنند.

تنها چیزی که شگفتی کِوین را هنگام مصاحبه با ۲۰۰ فرد بسیار موفّق برانگیخت این بود که اکثر آنها می­خواستند مراسمات صبح­شان را با کوین به اشتراک بگذارند. آب­تنی، صبحانه سالم، ورزش زیر آفتاب از جمله تمرین­های بدنی، و مدیتیشن یا نیایش، خواندن متون انگیزشی یا روزنامه­خوانی از جمله تمرین­های ذهنی بودند که در صبح بعنوان عادت کاری انجام می­دادند.

 1. انرژی همه چیز است.

شما نمی­توانید دقایق بیشتری در طول روز ایجاد کنید ولی می­توانید انرژی خودتان را افزایش دهید تا تمرکزتان، توجه­تان و بهره­وری­تان را افزایش دهید. افراد خیلی موفّق از وعده­های غذایی، خواب یا استراحت نمی­زنند تنها بخاطر اینکه بیشتر، بیشتر و بیشتر به ­دست بیاورند. چون غذا برای آنها در حکم سوخت، خواب در حکم ریکاوری و استراحت در حکم فرصتهایی برای تجدیدقوا هست تا کارهای بیشتری انجام دهند.

منبع: entrepreneur.com

نویسنده: تراویس برادبِری ۲۰۱۷،

نویسنده­ی دوّم کتاب هوش هیجانی ۲٫۰ و رئیس شرکت تَلِنت اسمارت.

 

مترجم: بهنام رجب پور، استاد دانشگاه ۲۲/۱/۱۳۹۵

2 دیدگاه در “۱۴ کار شگفت انگیزی که افراد موفّق همه روزه انجام می دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *