تصمیم درست بگیر، همت داشته باش، ایستادگی کن


داوطلبان سخت‌كوش، كار و تلاش خود را از ابتداي تابستان شروع كردند و با توجه به توان و نيرويي كه داشتند همه يا بخشي از آن‌چه لازم بود انجام دهند انجام دادند. با شروع ماه مهر و اولين آزمون برنامه‌اي كانون، هم داوطلبانی که از تابستان شروع کرده‌اند و هم داوطلباني كه در هر شرايطي مهر را نقطه‌ی آغاز مي‌دانند و قبل از آن انجام هيچ گونه فعاليت علمي را مجاز نمي‌شمارند، در نقطه‌ی شروع قرار گرفته‌اند و با نواخته شدن زنگ مدرسه، گويي شليك آغاز مسابقه انجام شده است؛ حركت و تكاپوي خود را از نو شروع كرده‌اند.

گروهي از داوطلبان به سخت‌كوش‌ها معروف‌اند که در تابستان از تمام ظرفيت‌هاي شخصي و زماني استفاده كردند و تلاش علمي خود را پيش بردند. گروهي ديگر تنها بخشي از ظرفیت‌ها را مورد استفاده قرار دادند. گاهي به دليل توانايي جسمي و گاهي به دليل محدوديت‌هاي زماني نتوانستند به برنامه‌ریزی خود برسند. گروه سوم هم گروهي هستند كه تا مهر نيايد کاری نمی‌کنند.

تو جزء كدام گروه بوده‌اي؟ اهميتی ندارد. با قدري تأمل جايگاه خودت را پيدا كن. مهم آن است كه همه اكنون در لحظه‌ی آغاز يك ماراتن علمي قرار داريم. تلاش‌هاي قبلي اندوخته‌هايي هستند كه در طول مسير از آن‌ها استفاده خواهيم كرد؛ اما اين به آن معني نيست كه اگر كسي تازه در آغاز راه است نتواند آماده‌سازي خوبي را انجام دهد .

سرفصل‌هاي درس‌های پايه در زمان خود تدريس شده‌اند و شما آن‌ها را امتحان داده‌ايد. سرفصل‌هاي درس‌هاي پايه‌ی چهارم را هم اگر فارغ‌التحصيل هستيد خوانده‌اید. هيچ كدام نسبت به مباحث و موضوعات درسي صفر نيستید. قبول داريم كه ممکن است در حد اعلاء نباشيد ولي شما هم بپذيريد كه دانسته‌هاي هر چند اندكي از آموخته‌هاي قبل در ذهنتان وجود دارد؛ درست مثل ورزشكاري كه ممكن است مدت كوتاهي از ميدان تمرين و مسابقه دور بوده است. اگر بخواهد مجدداً تمرين را آغاز كند و به ميدان مسابقه بازگردد لازم نيست تمام تمرينات را با اصول و آماده‌سازي از ريشه و پايه آغاز كند، بلكه كافي است اندكي زحمت بكشد، به خود فشار بياورد، برنامه‌ی تمريني منظمي را تدارك ببيند و با جديت آماده‌سازي را آغاز كند؛ سپس بايد با تلاش مستمر تا رسيدن به مسابقه و شركت در مرحله‌ی پاياني، آمادگي خود را حفظ کند.

ما نيز اكنون همان وضعيت را داريم. كافي است مانند لحظه‌ی پرواز كمربندها را محكم كنيم، تصميم جدي بگيريم، تمام همت خويش را به كار ببريم و در مسيري كه انتخاب كرده‌ايم ايستادگي كنيم؛ حتماً نتيجه‌ی چنين رويكردي موفقيت خواهد بود.

تجربه‌ی آزمون‌هاي سراسري سال‌هاي گذشته نشان داده است داوطلباني كه بسيار زودتر از ديگران تصميم گرفته‌اند، اهداف درخشاني را نيز برگزيده‌اند، تصميم جدي به موفقيت هم داشته‌اند و درست به همين دليل زودتر از ديگران قدم در اين راه نهاده‌اند ولي به دليل نداشتن ايستادگي و مقاومت در برابر دشواري‌هاي اين مسير طولاني نتايج دلخواه كسب نكرده‌اند؛ برخلاف آن‌ها بسيار كساني كه در همين روزها و هفته‌ها تلاش خود را آغاز كرده‌اند ولي به دليل اتخاذ يك تصميم جدي، صرف كردن تمام نيرو و توان و از همه مهم‌تر ايستادگي كامل در برابر مشكلات و دشواري‌هاي اين فعاليت توانستند موفقيت دلخواه را نصيب خود کنند. تو از كدام دسته‌اي؟ تصميم گرفته‌اي؟ حاضري تمام توان و نيرويت را به كار بگيري؟ فقط براي اين‌كه توانايي‌هايت به اثبات برسد آماده‌اي؟ پس كمربندت را محكم كن و در مقابل تمام مشكلات و دشواري‌ها بايست. اطمينان داشته باش موفقيت انتظارت را مي‌كشد. مصمم، بلندهمت، مقاوم و موفق باشيد. منبع


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *