نگرش مثبت، کلید موفقیت در کنکور

روان‌شناسان بر اين عقيده هستند كه افكار مثبت و منفي تأثير زيادي در زندگي ما مي‌گذارند. درواقع چيزي كه نحوه‌ي زندگي انسان‌ها را مشخص مي‌كند نوع نگرش افراد نسبت به وقايع بيروني است نه خود وقايع. مثبت‌انديشي و افكار منفي هر دو به صورت امري مسري تلقي مي‌شوند كه از فردي به فرد ديگر قابل انتقال است. افرادي كه باورهاي مثبت دارند در مشكلات به فرصت‌ها فكر مي‌كنند تا بتوانند به راه‌هاي موفقيت برسند اما آن‌هايي كه باورهاي منفي دارند از هر فرصتي استفاده مي‌كنند تا به مشكلاتي كه دارند فكر كنند. دانش‌آموزان و داوطلبان كنكور نيز بايد با نگرشي مثبت به زندگي و آينده‌ی خود بينديشند و هميشه از عبارات و جملات مثبت و اميدواركننده استفاده كنند. برای این کار راهكارهايي وجود دارد كه مي‌توانيد با انجام آن‌ها براي داشتن ديدگاه و نگرش مثبت اطمينان حاصل كنيد:

۱- داشتن برنامه‌ريزي صحيح و مشخص: باعث نگرش مثبت براي فرد مي‌شود و مي‌‌توانيم تمركز بيش‌تري بر روي اولويت‌بندي درسي خود داشته باشيم.

۲- سحرخيز بودن: هنگامي كه سحرخيز باشيد مي‌توانيد روزتان را بدون احساس خستگي و با انرژي شروع كنيد.

۳- ورزش كردن: علاوه بر سلامتي جسم موجب نشاط مي‌شود و براي مقابله با افسردگي مفيد و مؤثر است.

۴- خواندن كتاب‌هاي مثبت و روح‌افزا: خواندن اين گونه كتاب‌ها موجب مي‌شود كه در تمام مدتي كه كتاب را مطالعه مي‌كنيد ذهنيتي مثبت داشته باشيد.

۵- دوري از افراد منفي‌گرا: صحبت و ارتباط داشتن با چنين افرادي باعث مي‌شود رفتار و گفتار آن‌ها روحيه‌ي شما را تضعيف كند.

۶- ارتباط معنوي با خدا: طبيعي است كه اين عامل در افراد مختلف و براي هر فردي متفاوت است و اگر شما يك ارتباط معنوي داشته باشيد همواره نظري مثبت به زندگي خواهيد داشت و اين ارتباط ممكن است در دعا و نماز تحقق يابد.

۷- گفتن جملات مثبت: تكرار مداوم اين جمله كه من مي‌توانم، من با اراده و با پشتكار هستم باعث مي‌شود كه همواره مثبت‌انديش باشيد.

۸- نگرش مثبت به خود: هر شخصي بايد نسبت به خود نگرشي مثبت داشته باشد تا با تكيه بر توانايي‌هايش بتواند استعدادهايش را شكوفا سازد.

۹- ارتباط داشتن با افراد خوش‌بين و مثبت‌گرا: ارتباط داشتن با بعضي افراد در شكل‌گيري شخصيت اثر مستقيم دارد. اگر در اطراف شما افرادي مثبت‌گرا باشند شما نيز مانند آن‌ها مثبت‌گرا خواهيد شد.

۱۰- اعتمادبه‌نفس: بسياري از افراد هستند كه در شرايط يكساني قرار دارند اما آن‌چه موجب تمايز بين آن‌ها مي‌شود اعتمادبه‌نفس آن‌هاست. هر چه اعتمادبه‌نفس بيش‌تر باشد مثبت‌انديشي نيز بيش‌تر است. منبع


تصور ذهنی که از خودتان دارید، تاثیر شگرفی بر رفتار شما دارد. خود را بصورت فردی که می خواهید در آینده باشید مجسم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *