۷ چیزی که کارفرماها باید دربارۀ سرمایۀ مخاطره آمیز بدانند

افزایش هزینه­ های تجارت هرگز کار ساده­ ای نبوده است؛ امّا وقتی ببنیم که صنعت در جهت مثبت و سنجیده ­تری روبه­ رشد است مایۀ خوشحالی است.

بنابه ­گزارش فصلنامه پیچ بوک-پایش تجارت[۱]، باوجوداینکه افزایش اندکی در پول سرمایه ­گذاری­ شده در سه ماه اوّل سال ۲۰۱۷ در مقایسه با سه ماه آخر سال ۲۰۱۶ بوده است، تعداد شرکتهایی که بودجه دریافت کرده بودند از سه ماه آخر سال ۲۰۱۱ تا به این اندازه پایین نبوده است.

جان گابِرت موسس و مدیرعامل شرکت پیچ بوک که با همکاری انجمن ملی سرمایه­ گذاری تجاری گزارشی منتشر کرد اظهار کرد: «اینکه به اعداد نگاه کنیم و ببینیم که صنعت درحال پسرفت است خیلی ساده است، ولی ما تنها به این قضیه فکر نمی­کنیم. ما به این شکل فکر می کنیم که سرمایه­ گذاران و کارفرمایان به سمت رویکردهای منظم­تر و منسجم ­تر روی آورده ­اند. هر دو طرف معامله می­خواهند در بازار احتیاط بیشتری کنند و تلاش لازم و موردنیاز را بکار ببندند تا معامله­ های عادلانه­ ای از جانب هر دو طرف منعقد بکنند».

در اینجا به چند حقیقت اشاره می­شود تا وضعیت صنعت سرمایه­ی مخاطره­ آمیز را بهبود ببخشند.

·       در سه ماه اوّل سال، سرمایه­ داران تجارت ۱۶٫۵ میلیارد دلار در ۱۷۹۷ شرکت سرمایه ­گذاری کردند.

·       سرمایه ­گذاری های ماهی و شیلات نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش یافته ­اند: ۸۲۷ قرارداد در سه ماه اوّل سال ۲۰۱۷ در مقایسه با ۱۲۲۳ قرارداد منعقده در سه ماه اوّل سال ۲۰۱۶ بسته شده است.

·       علوم زیستی و نرم ­افزار تنها دو صنعتی بودند که بیشترین میزان سرمایه ­گذاری را داشتند و حجم انبوهی از قراردادها را به خود دیدند، ۹۳۰ قرارداد در سه ماه اول سال ۲۰۱۷٫

·       نرم­ افزار، بیوتکنولوژی، و خدمات بازرگانی از جمله صنایع بسیار مهم شاخص کیو۱ در سال ۲۰۱۷ است که محور ۷۳ درصد از کل قراردادها را تشکیل می­دهند.

·       سرمایه­ های مخاطره ­آمیز در شرکتهای قرارگرفته در ۴۶ ایالت و در حومه کلمبیا سرمایه­ گذاری شدند.

·         نیمی از کلّ سرمایه ­ها یعنی ۸٫۳ میلیارد دلار در سه ماهه اوّل به ۵۶۰ شرکت در کالیفرنیا اختصاص یافت.

·         ۶۹ درصد از تمام استارت­ آپ­ ها در ایالت متّحده که سرمایه­ گذاری شده بودند بیرون از کالیفرنیا بودند.

نویسنده: نینا زیپکین، کارفرما.

[۱] PitchBook-Venture Monitor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *